Kur rodas pinnes?

Kur rodas akne?

Pinnas (acne, acne vulgaris) ir hroniska tauku dziedzeru un matu folikulu slimība, kas skar līdz 93% vīriešu un sieviešu vecumā no 12 līdz 30 gadiem. Ir konstatēts, ka ģimenē, kurā abiem vecākiem ir pūtītes, to sastopamība bērnam pārsniedz 50%, kas norāda uz ģenētiskas noslieces esamību. Ir zināms, ka pūtītes ir cieši saistītas ar sebuma hipersekreciju, paaugstinātu proliferatīvo aktivitāti matu folikulu zonā un pārmērīgu ādas un Propionibacterium acnes piedēkļu kolonizāciju.

Ir pierādīts, ka sebuma hipersekrecija ir tieši atkarīga no hiperandrogēnisma (palielināta dzimumhormonu ražošanas), kas saistīta ar tiešu androgēnu (vīriešu dzimumhormonu) ražošanu un androgēnu receptoru funkcionālo aktivitāti attiecībā pret androgēnu līmeni asinīs. Galvenie ādā, ko ietekmē androgēni, ir tauku folikuli (SVF), epiderma, fibroblasti un melanocīti.

Ādas sebuma hipersekreciju un tauku dziedzeru hiperplāziju izraisa dzimumdziedzeru sintezēts brīvais testosterons, dehidroepiandrosterons un androstenedions, kā arī progesterons, kam ir androgēnā un antiestrogēnā iedarbība. Androgēnu līmeņa paaugstināšanās fizioloģiski notiek pirms menstruācijas, un to var izraisīt arī patoloģiski apstākļi: policistiskas olnīcas, adrenoģenitāls sindroms, hipofīzes, virsnieru un olnīcu audzēji, glikokortikoīdi, testosterons, progesterons, anaboliskie hormoni, vairogdziedzera hormoni.

-Jaunības pūtītes rodas pubertātes laikā un pilnībā izzūd līdz 17-20 gadiem. Pataloģiskajam ādas procesam ir polimorfs raksturs un tas izpaužas kā vairāki atvērti un slēgti komedoni ar vieglu smagumu, arī puslodes vai koniskas formas iekaisuma miliārus papulopustulas gan ar mērenu smagumu, un tās izzūd ar rētu izveidošanos, gan ar smagām mezglaini-cistiskām pūtītēm,(pūtītes nodulocystica).

-Konglobātu pūtītēm (acne conglobata) veidojas vairāki dziļi violeti-sārti mezgli un abscesi (strutu uzkrāšanās norobežotā vietā), kas lokalizējas uz sejas un muguras ādas, saplūstot blīvos iefiltrētos perēkļos. Atverot pūtītes, veidojas fistulas, kas izzūd ar stagnējošas purpura krāsas atrofisku rētu veidošanos, hiper- un hipopigmentācijas plankumiem. Šai formai raksturīga strauja attīstība, kas bieži nepakļaujas terapijai.

-Fulminantes pūtītes (acne fulminans) – smaga pūtītes forma, kas ietekmē jaunus vīriešus, klīniski raksturo sāpīgu, blīvu sfērisku mezglu pēkšņa parādīšanās, kas lokalizēti galvenokārt uz ķermeņa ādas, un vispārēja intoksikācija (vājums, galvassāpes, drudzis, artralģija un mialģija, leikocitoze un ESR palielināšanās), mezglaina eritēmas attīstība.

-Vēlās pūtītes (pūtītes tarda) parādās 20–22 gadu vecumā un vecākiem. Klīniski raksturo comedones, papulopustules, mezgli, tos bieži apvieno ar androgenetic alopēciju, hirsutismu, menstruācijuizmaiņām, neauglību. Aprakstīta MARSH sindroma (melasma, pūtītes, rosacea, seboreja, hirsutisms) attīstība. Tika pierādīts, ka vēlīnās pūtītes var attīstīties ar patoloģiju un olnīcu, virsnieru izmaiņām, arī ir ģenētisko slimību simptoms, kuru novēršanai ieteicams konsultēties ar ginekologu-endokrinologu.

– Inversās pūtītes (acne inversa) rodas sakarā ar SVF un apokrīno sviedru dziedzeru darbības samazināšanos. Tās izpaužas kā blīvi infiltrēti mezglaini elementi, deguna blakusdobumu izdalījumi, galvas ādas folikulīts..

– Kontaktpūtītes attīstās eksogēnu faktoru ietekmē, kam ir komedogēna iedarbība (kosmētika, kas satur lanolīnu, vazelīnu, augu eļļas; saskare ar hlora savienojumiem utt.), Un to raksturo komedonu klātbūtne, galvenokārt kontakta vietās ar provocējošu ārēju aģentu.

#onmacabim

#magiray

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *